Czech version, sent by teacher Alena Holasova, Ostrava
O Štramberských uších
Štramberk je moc hezké, starodávné městečko nedaleko Nového Jičína. V pravěku tu sídlili v jeskyni Šipce lovci mamutů. Nad městečkem se tyčí kulatá věž, které se říká „Trúba“. Je součástí zbytků starého hradu. Ve Štramberku se již odedávna peče voňavé, kořeněné pečivo, které má podobu kornoutku. Říká se mu Štramberské uši na památku událostí, které se staly v roce 1241.
Tenkrát se na Moravu odněkud z nekonečných stepí jižního Ruska přihnaly hordy divokých Tatarů. Tataři jezdili na malých vytrvalých koních. Dobývali jedno město za druhým, plenili, vypalovali a nemilosrdně vraždili. Ženy a dívky odvlékali do otroctví. Když se ve Štramberku dověděli, že se blíží k jejich městu, strašně se polekali. V noci uprchli do hlubokých lesů na vrchu Kotouči a tam se opevnili. Brzy na to se Tataři utábořili na rovince pod Kotoučem. Do kopce se jim moc nechtělo. Tušili, že utečenci nemají dost potravin, takže se budou muset vzdát.
Štramberčané byli zoufalí a tak se v nouzi nejvyšší začali modlit. A tu se stal zázrak. Přihnala se bouřka a spustil se silný liják, ale jen nad ležením Tatarů. Blesky zapalovaly stany a déšť se lil. Mezi Tatary nastal zmatek. Ve tmě a silném dešti sešlo několik statečných štramberských mužů z kopce k nedalekému rybníku a prokopalo hráz. Na nepřátelské ležení se vyřítil další příval vody. Dravé vlny unášely vše, co jim stálo v cestě. Ráno sestoupili lidé z Kotouče. Uviděli strašnou spoušť v tatarském ležení, ale nikde ani jednoho živého nepřítele.
Když voda opadla, našli spoustu naloupených cenností, které se zachytily mezi stromy a keři. Bylo tam i několik vaků s nasolenýma lidskýma ušima, které Tataři posílali svému vladaři, aby věděl, kolik křesťanů v bojích zabili. Na památku těchto události se ve Štramberku začaly péci vyhlášené a chutné Štramberské uši a pečou se dodnes.
Recept na štramberské uši:
Potřebujeme:
3 vejce, 250 g cukru krystal nebo moučka, 1/2 kg hladké mouky, 1 kypřící prášek do pečiva, 2 lžíce (80 g) medu, ½ lžičky mletého badyánu – musí být, tuk na vymazání plechu a hrubá mouka na vysypání nebo papír na pečení
½ lžičky mletého hřebíčku, ½ balíčku skořice, ½ lžičky mletého nového koření, ½ lžičky mletého anýzu, špetka mletého bílého pepře - toto lze nahradit perníkovým kořením – asi 2 lžičky
Postup:
Koření pomeleme a smícháme s moukou, cukrem, případně i kakaem a citrónovou kůrou. Přidáme med a rozkvedlané vejce. Vše dobře promícháme, těsto vložíme do mikroténového sáčku a necháme odležet v ledničce do druhého dne. Pak těsto vyválíme na tenké plátky, silné asi 2-3 mm. Vykrojíme kolečka o průměru asi 8 cm a položíme je na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech. Upečeme v mírně vyhřáté troubě při teplotě cca 180°C. Pečeme, až trošku zčervenají okraje, a rychle horké vytáhneme z trouby pomocí špachtle. Chytneme je do utěrky a okraje lehce na jedné straně zmáčkneme k sobě do tvaru ucha nebo stočíme do kornoutku. Spodní stranu zatočíme dovnitř ucha, jinak to nebude hezké. Aby držely tvar, necháme je vychladnout ve skleničce z hrubšího skla (aby nepraskla). Ze skleničky je vytáhneme až povychladnutí a uložíme je do krabice. Změknou až po pěti dnech, pokud to chceme urychlit, uložíme je do igelitu. Po vytažení z trouby musíme pracovat velmi rychle, jinak se kolečka hodně lámou a nejdou svinout k sobě. Pokud se uši hodně lámou, vykrojíme těsto jako perníčky.
Blood Albatross : Blood on plot
(AhieceryAssore, 6. 10. 2018 6:50)